اکسسوری

همه چیز درباره پوشت ، اکسسوری محبوب دامادهای خوش استایل

عده ای بر این باورند که پوشت ( دستمال جیب ) یک نوع فرم است اما به عقیده عده ای دیگر ریشه استفاده آن از مصر باستان می آید.

عده ای بر این باورند که پوشت ( دستمال جیب ) یک نوع فرم است اما به عقیده عده ای دیگر ریشه استفاده آن از مصر باستان می آید. آنها پارچه های کتان کوچکی را با پودری قرمز ، رنگ می کردند و برای تزئینات از آن استفاده می کردند و به عنوان نشانه ای از ثروت شناخته میشد. امروزه کاربرد این دستمالها کاملا تغییر کرده و به طور مستقیم با همان استفاده قریمی به عصر حاضر منتقل نشده است و  به عنوان دستمال جیب کت مردانه از آن استفاده می شود.

پوشت

رد پای پوشت در قرون گذشته

به غیر از مصر، میتوان رد پای پوشت را در یونان باستان جستجو کرد، یونانیان قدیم همیشه دستمالی معطر را به همراه داشتند تا مطمئن باشند که همیشه اگر کسی از کنار آنها رد میشود، بوی خوشی خواهند داد. رومیها از تکه ای پارچه برای شروع مسابقات گلادیاتور استفاده می کردند، به این صورت که هر زمان امپراطور دستمالش را می انداخت جنگ آغاز میشد.

برخی نیز ادعا میکنند که استفاده از پوشت به عنوان یک اکسسوری از زمانی آغاز شد که اعضای کلیسای کاتولیک دستمالی سفید را به عنوان تعلق خاطر به خدا و کلیسا بر بازوی چپ خود می بستند.

تبدیل پوشت به یک اکسسوری مد روز

از سال ۱۴۰۰ میلادی پوشت در میان طبقه اشراف اروپایی به عنوان یک اکسسوری و یک شی پر کاربرد مورد توجه و استفاده قرار گرفت. بنابراین شروع به به ساخت دستمال جیبی از پارچه های خاص مانند سیلک و ابریشم کردند و طرح هایی زیبا بر روی آن دست دوزی می کردند.

اما هنوز در این زمان از دستمال جیب در جیب بالایی سمت چپ کت استفاده نمیشده است.

در قرن ۱۹ ام زمانی که کتهای دو تکه به عنوان مد مردانه معرفی شد و مردان سعی کردند که شیک تر از زمانهای قبل لباس بپوشند، و دلشان نمیخواست که دستمال ابریشمی زیبایشان در کنار سکه و دیگر اشیاء داخل جیبشان تمیزی خود را از دست بدهد پس پوشت ( دستمال جیبی ) خود را به جیب روی سینه سمت چپ کتشان منتقل کردند.

این سبک در قرن بیستم به خاطر استفاده تکنیکهایی برای مدلهای مختلف تا کردن پوشت محبوب تر از پیش شد و به این ترتیب پوشت ( دستمال جیب ) خود را به عنوان اکسسوری ای همیشگی حفظ کرد مخصوصا برای مردانی که میخواهند تیپ ظاهری خود را با دستما جیبی ای از جنس سیلک ، کتان و یا لنین تکمیل کنند و از مد روز اروپا و امریکا جا نمانند.

تمام آنچه که باید درباره پوشت بدانید

شما میتوانید همیشه پوشت سفیدی در کمدتان داشته باشید تا به راحتی با هر رنگ کت و شلواری هماهنگ و ست شود. اما اگر دوست دارید که استایلی خاص و جسورانه داشته باشید تنها به همین رنگ پوشت قانع نباشید و سعی کنید انواع پوشت با طرح ها و رنگهای مختلف متناسب با رنگ کت شلوارهای داخل کمدتان داشته باشید تا بتوانید هر بار با تغییر پوشت خود تیپتان را عوض کنید. اما این اصل را هیچ گاه فراموش نکنید که دستمال جیب و کراوات مکمل یکدیگر هستند و اگر میخواهید هر دو را با هم استفاده کنید حتما به هماهنگی این دو با هم توجه داشته باشید.

پوشت معمولا در سایزی بین ۲۵ تا ۴۵ سانتی متر در انواع جنس سیلک یا ابریشم ، کتان و نخی دوخته می شود. البته این تغییرات سایزی مربوط می شود به جنس پوشت، هرچه جنس لطیف و نازک تری داشته باشد این اندازه بزرگتر می شود تا به هنگام قرارگیری در جیب به خوبی نمایان باشد. به مهمترین نکته توجه خاصی داشته باشید و آن این است که پوشت را به صورتی در جیبتان قرار دهید که مارک آن مشخص نباشد.

دستور عملی برای شستشو ، خشک و اتو کردن دستمال جیب

اگر شما دستمال جیبی از جنس انوع نخ و کتان دارید به راحتی و بدون هیچ نگرانی می توانید آن را در خانه البته با دست بشویید و خشک کنید اما در رابطه با دستمال جیبی از جنس ترمه و یا ابریشم حتما شستشو را به خشکشویی بسپارید.

برای خشک کردن دستمالی که در خانه شسته اید در نظر داشته باشید که هرگز آب آن را با چلاندن نگیرید و یا در خشک کن نیندازید، جایی در سایه آن را پهن کنید تا خشک شود.

بهترین روش برای اتو کردن دستمال جیبی این است که به صورتی پهن کنید که قسمت داخلی آن رو به بالا باشد و بعد پارچه ای دیگر بر روی آن پهن کنید و بعد اتو بکشید، این باعث می شود که برق اتو بر روی دستمال جیب شما نیفتد. اگر از بخار اتو استفاده میکنید حواستان باشد که قطره های آب بر روی دستمال نریزد که امکان دارد جای لکه آب بر روی آن باقی بماند.

چگونگی شناسایی دستمال جیبی با کیفیت های مختلف

در دستمال جیبی های گرانقیمت و نفیس معمولا لبه های دستمال خیلی ظریف و با دقت با دست دوخته شده اند ، گره ها به شکل لوله و با گره های منظم و فواصل مشخص دوخت خورده اند و سعی بر این شده که دوخت و گره ها دیده نشود. البته این مدل دستمال درجه یک اعلا معمولا در کلکسیونهای گرانقیمت فرانسوی یافت میشوند.

در دستمالهایی با کیفیت درجه دوم هم لبه دوزی ها با دست و با دوخت منظم و زیبا انجام شده ولی کیفیت کار و کیفیت و طرح پارچه ها نسبت به نوع قبلی در درجه دوم قرار میگیرد اما دستمالهای این دسته قیمت مناسبتر و استفاده همگانی تری دارند به صورتی که بسیاری از برندهای معتبر در این گروه قرار دارند.

دستمال جیب درجه سوم بسیار ارزان قیمت است و در دوخت آن از ماشین آلات استفاده شده که دوخت تمیزی هم نسبت به دو دسته قبلی ندارند و کیفیت پارچه ها هم معمولا چینی است.

 

نه روش که باید برای تا زدن دستمال جیب فرا بگیرید

۱- تای ریاستی/ مربعی

مدلی از تا زدن پوشت تای ریاستی/ مربعیتای ریاستی/ مربعی

 

۲- تای یک گوشه

برای تا زدن ساده پوشت تای یک گوشه را فراموش نکنیدتای یک گوشه

 

۳- تای دو گوشه

آموزش تای دو گوشه دستمال جیب بر روی تصویرتای دو گوشه

 

۴- تای سه گوشه

 تای سه گوشهتای سه گوشه

 

۵- تای چهار گوشه

 تای چهار گوشه پوشتتای چهار گوشه

 

۶- تای پف دار

 تای پف دار دستمال جیب آقایانتای پف دار

 

۷- تای بال دار

تای بال دار در دستمال جیب کتتای بال دار

 

۸- تای دالبر

پوشت و تای دالبرتای دالبر

 

۹- تای داناوی

آموزش تصویری تای داناوی پوشتتای داناوی

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین ها

بالا