گوناگون

پیشینه بعضی از رسوم جشن عروسی امروزی از کجاست؟!

در جشن عروسی سراسر دنیا یک سری رسم و رسومات مشابهی وجود دارد که اغلب منشا مشابهی دارند و یا اینکه طی سالیان از روی هم کپی شده اند.

در جشن عروسی سراسر دنیا یک سری رسم و رسومات مشابهی وجود دارد که اغلب منشا مشابهی دارند و یا اینکه طی سالیان از روی هم کپی شده اند. چیزی که مشخص است تمام این رسم و رسومات دقیقا رسم و رسومات امروزی نبوده و در گذر زمان تغییراتی در مراسم جشن عروسی ایجاد شده .

رسم و رسومات جشن عروسی

رسم و رسومات جشن عروسی در هر کشور و فرهنگی بی شک خیلی بیش از آن چیزی است که در این مقاله آورده شده است. در این مقاله سعی بر این شده که از رسم و رسوماتی سخن به میان بیاید که بین ایرانیان هم رواج دارد و شناخته شده است.

رسم استفاده از دسته گل عروس

جشن عروسی
رسم است که هنگام جشن عروسی دسته گلی در دست داشته باشد باید بگوییم که استفاده از دسته گل توسط عروس مربوط به قرون وسطی می باشد ، در آن زمان طاعون شیوع پیدا کرده بود و مردم برای فرار از این بیماری به گیاهان دارویی پناه برده بودند و به آن بسیار اهمیت میدادند، بنابراین به عنوان سمبلیک در جشن عروسی دسته ای از گیاهان دارویی را به دست عروس میدادند تا بیماری را از عروس و داماد دور کند.
امروزه این رسم به استفاده از انواع دسته گل زیبا و خوش بو تبدیل شده است.

استفاده از لباسهایی یکسان برای ساقدوشان

مدل لباس ساقدوش

این رسم هم میتوان گفت بر میگردد به خرافات مردم در گذشته ، در زمان قدیم مردم برای دور کردن ارواح خبیثه و شیطانی از عروس ساقدوشهایی را انتخاب می کردند تا لباسهایی هم شکل لباس عروس بپوشند و در جشن عروسی او را همراهی کنند.

امروزه در اکثر نقاط دیده می شود که عروس دارای ساقدوشهایی است اما رنگ و مدل لباس ساقدوش با لباس عروس کاملا متفاوت است.

پاشیدن برنج بر سر عروس و داماد

جشن عروسی ایرانی
در فرهنگ باستان بر این باور بودند که پاشیدن برنج بر سر عروس و داماد در جشن عروسی باعث افزایش باروری در آنها می شود.
امروز در جشنهای عروسی اغلب گل و نقل و برف شادی و پولکهای تزئینی بر سر عروس و داماد می ریزند.

 کیک عروسی

مدل کیک عروسی

کیک عروسی از آن رسم و رسوماتی است که طی گذر زمان به کلی تغییر کرده است. در قدیم به ای کیک عروسی ، نان عروسی وجود داشته که داماد تکه ای از یک نان بزرگ را میخورده و باقی آن را تکه تکه میکرده و بر سر عروس می ریخته، مهمانان آن تکه ها را جمع می کردند و به نیت خوشبختی می خوردند.

 رفتن به سفر ماه عسل

سفر ماه عسل

رفتن به سفر ماه عسل هم از آن رسم های عجیبی است که اغلب دیگر حتی نمیدانند پیشینه ای هم دارد! تا به امروز همیشه تصور میشد که ماه عسل سفری است تا عروس و داماد ابتدای زندگیشان را شیرین آغاز کنند.

در زمانهای قدیم به این صورت نبوده که هر کسی بتواند شریک زندگی اش را خودش انتخاب کند و آزادی عمل داشته باشد. در میان آنها که دلدادگیشان به هم زیاد بوده ، داماد تصمیم به ربودن عشقش می کند و به همراه او ناپدید می شود تا با هم ازدواج کنند.

در بعضی از کشورها هم عروس و داماد بعد از جشن عروسی ناپدید می شوند تا به دور از دوستان و آشنایان کمی در آرامش سپری کنند.

حلقه نامزدی

حلقه نامزدی و حلقه ازدواج
بعد از رواج ربودن عروس توسط داماد و ازدواج در خفا ، دیگر در قرن دوازده میلادی پاپ برای جلوگیری از این رسم دستور داد که در کلیسا عروسی برگزار شود و قبل از آن هم مدت زمانی را به عنوان نامزد سپری کنند، در نتیجه برای نشان گذاشتن حلقه نامزدی اختراع شد که جنبه مادی نداشت و از قرن بیستم خرید حلقه های گران قیمت و الماس رواج یافت.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین ها

بالا