نامزدی

تمام آن چیزهایی که برای برگزاری جشن نامزدی باید بدانید

برای برگزاری یک جشن نامزدی شیک و آبرومند باید و نبایدهایی وجود دارد که با دانستن تمام آنها با آرامش میتوانید شبی دلپذیر رقم بزنید.

جشن نامزدی در دوران و زمانهای مختلف در ایران وجود داشته و دارد. حال بر اساس فرهنگ و اعتقادات هر خانواده ای برگزاری این جشن متفاوت است و یا حتی گاهی آنقدر فاصله بین خواستگاری و جشن عروسی کوتاه است که اصلا جشن نامزدی حذف می شود.

نامزدی یکی از جشن های مرسوم در ایران قبل از عقد و عروسی است. جشنی برای معرفی و آشنایی خانواده های عروس و داماد با هم و جشنی برای تقسیم شادمانی وصلت با دوستان و اشنایان نزدیک. اما کم و کیف برگزاری این جشن و نحوه برنامه ریزی در خصوص آن همه بستگی به سلایق عروس و داماد و میزان هزینه کرد آنها دارد.

برای برگزاری یک جشن نامزدی شیک و آبرومند حتما این مقاله را بخوانید .

جشن نامزدی شیکجشن نامزدی شیک

اهمیت حلقه نامزدی

اولین هدیه رسمی آقا داماد به عروس خانم حلقه نامزدی است. حلقه نامزدی یا همان انگشتر نشان برای رسمی تر کردن رابطه بین دختر و پسر است. این حلقه معمولا توسط خانواده داماد و به سلیقه خودشان تهیه میشود اما گاهی به دلیل آشنایی قبلی دو خانواده با هم برای اینکه سلیقه عروس خانم هم در حلقه نشان لحاظ شود عروس و داماد با هم برای تهیه انگشتر نشان اقدام می کنند.

در خرید حلقه نامزدی چه اصولی باید رعایت کنید

چه عروس و داماد با هم برای خرید حلقه نامزدی بروند و یا اینکه خانواده داماد به تنهایی اقدام به این امر نمایند رعایت نکات ذیل برای یک انتخاب عالی و شیک توصیه میشود :

 • اگر انگشتان همسر آیندتان ظریف و باریک است انگشتر های بزرگ با نگین های درشت اصلا انتخاب مناسب و شیکی نیست و جلوه ای نامتناسب به دستان همسر شما خواهد داد.
 • بر اساس شکل انگشتان و میزان ظرافت آنها انگشتر انتخاب کنید.
 • انگشتر های بزرگ و پر از نگین همیشه دلیل بر زیبایی نیست.
 • اگر نامزدتان پوستی سفید دارد انگشتر را از طلای زرد انتخاب کنید چون دستانش را زیباتر کرده و جلوه خاصی به آن می دهد و اگر پوستش سبزه و گندمی است بهتر است انتخاب شما ترکیبی از طلای زرد و سفید باشد تا بیشتر به دستها و انگشتان بنشیند .
 • سعی کنید حلقه نامزدی ساده باشد که بعدا بتواند در کنار حلقه عروسی جلوه بیشتری به دست بدهد چرا که معمولا حلقه عروسی بزرگتر و دارای نگین های بیشتری است، دو حلقه شبیه به هم در انگشتان چندان جلوه نخواهد داشت.

 بر اساس شکل انگشتان و میزان ظرافت آنها انگشتر انتخاب کنید و انگشتر های بزرگ و پر از نگین همیشه دلیل بر زیبایی نیست.حلقه نامزدی

رنگ لباس نامزدی مخصوص شما

رنگ لباس خود را باید با رنگ پوستتان هماهنگ کنید تا پوستتان درخشان تر به نظر برسد . اگر علاقه ای ندارید که هم مراسم نامزدی و عقد داشته باشید و فقط میخواهید یک مراسم نامزدی کامل برگزار کنید میتوانید لباس نامزدی خود را از پارچه های با زرق و برق بیشتر انتخاب کنید و اگر جز آن دسته از عروس خانم هایی هستید که هر دو مراسم را می خواهید برگزار کنید بهتر است لباس نامزدیتان ساده تر باشد و جلوه بیشتر را برای لباس عقد بگذارید

مراسم عقد مراسمی رسمی تر و مهمتر در تشریفات عروسی می باشد.

رنگ لباس نامزدی نباید سفید باشد شما می توانید از رنگهای دیگر مثل آبی، سبز روشن، سرخ آبی، لیمویی، یاسی و غیره برای رنگ لباس نامزدیتان استفاده کنید و اگر تپل هستید از رنگهای تیره مثل آبی تیره، بنفش استفاده کرده و سعی کنید لباستان خیلی پف کرده و عروسکی نباشد.

اگر لاغر و باریک اندام هستید رنگهای روشن تر مثل کرم ، صورتی ، یاسی و غیر رنگ مناسب شماست.

البته میتوانید کمی پف و چین هم اگر دوست دارید به لباستان بدهید .

رنگ لباس نامزدی نباید سفید باشد شما می توانید از رنگهای دیگر استفاده کنیدلباس نامزدی رنگی

گاهی انتخاب یک بلوز و دامن شیک و ساده که از پارچه خوب و خوش رنگی دوخته شده باشد می تواند انتخابی خاص برای لباس نامزدی باشد.

سعی کنید چیزی بپوشید که به شما بیاید و شما را از بقیه مهمان ها متمایز کند.

منحصرا به دنبال لباس های گران قیمت و پر زرق برق نباشید.

لباس های خیلی تنگ یا خیلی گشاد انتخاب نکنید.

رنگ لباس نامزدی

 لباس نامزدی برای عروس خانم های چاق و لاغر

اگر چاق هستید تصور اینکه لباس گشاد چاقی شما را پنهان می کند اشتباه است درست برعکس این لباس ها شما را چاق تر نشان می دهد لباس سایز خود را انتخاب کنید.

اگر لاغر هستید انتخاب لباس پف دار و کمی بزرگ اشکالی ندارد.

در واقع باید لباسی را انتخاب کنید که عیبهای بدنتان را بپوشاند.

 باید لباسی را انتخاب کنید که عیبهای بدنتان را بپوشاند.مدل لباس نامزدی

لباس نامزدی مناسب برای افراد بلند قد و کوتاه قد

انتخاب یک لباس مناسب برای اینکه شما را خیلی بلند و یا کوتاهتر نشان ندهد بسیار مهم است. اگر قد بلند هستید بهتر است لباس پف کرده و بزرگ بپوشید تا خیلی بلندتر به نظر نرسید و اگر قد شما کوتاه است لباس با کمر افتاده یا پرنسسی برایتان مناسب تر است .

شکل و فرم بدنتان را هم باید در انتخاب لباس در نظر بگیرید :

اگر بدنتان سیبی شکل است لباس یقه هفت انتخاب کنید و لباستان هر چه ساده تر باشد بهتر است.

اگر بدنتان گلابی شکل است لباس نامزدی خود را با بالا تنه تنگ و دامن بلند انتخاب کنید.

اگر بدنتان شبیه ساعت شنی است  لباس شبیه به فرم ماهی بهترین انتخاب برای شما است.

آرایش عروس در یک جشن نامزدی شیک

جشن نامزدی یک جشن نیمه خصوصی است و بهتر است عروس خانم از یک آرایش ملایم و کم رنگ استفاده کند ضمن آنکه باید طوری آرایش نماید که با آرایش جشن عروسی متفاوت باشد. آرایش جشن نامزدی بهتر است دخترانه و لطیف باشد و ظاهر شما را خیلی تغییر عمده ندهد و ظرافت و زیبایی دخترانه را همچنان حفظ نماید. در واقع یک آرایش شیک و ملایم بهترین انتخاب است آرایشی که سن شما را بالا نبرد. از مدل موهای دخترانه و خط چشم های ملایم و دخترانه استفاده کنید. در آرایش نامزدی بهترین کار این است که از کرم های مرغوب و مناسب که ایرادات پوستی شما را بپوشاند استفاده کنید.

در آرایش چشم و موهها و لبها افراط نکنید.

عروس خانم از یک آرایش ملایم و کم رنگ استفاده کند ضمن آنکه باید طوری آرایش نماید که با آرایش جشن عروسی متفاوت باشدجشن نامزدی

فوت و فن هایی برای یک جشن نامزدی شیک

محل برگزاری جشن نامزدی

جشن نامزدی را میتوانید در منزل یا در یک سالن مخصوص این جشن ها برگزار کنید اگر امکانات پذیرایی از مهمان ها را در منزل دارید فضای خانه صمیمی تر و مناسب تر برای یک چنین جشنی است. می توانید خانه یا حیاط منزلتان را به سیقه خود تزیین کنید. از چراغ های رنگی یا گلدان های زیبا و پارچه های با رنگ های متنوع در آذین بستن منزل استفاده نمایید.

جشن نامزدی را میتوانید در منزل یا در یک سالن مخصوص این جشن ها برگزار کنید اگر امکانات پذیرایی از مهمان ها را در منزل دارید فضای خانه صمیمی تر و مناسب تر برای یک چنین جشنی استجشن نامزدی شیک

غذا و نوشیدنی در یک جشن نامزدی شیک

جشن نامزدی یک جشن مختصر است نیاز نیست برای برگزاری آن خیلی تجملاتی رفتار کنید بهتر است از دو سه نوع میوه و شیرینی های خوشمزه برای پذیرایی استفاد کنید و اگر دوست دارید به مهمانان خود شام هم بدهید میتوانید از دو نوع غذا یا حتی یک نوع غذا ولی با کیفیت و با سلیقه در پذیرایی بهره ببرید. غذا را میتوانید روی میزها سرو کنید یا از شیوه سلف سرویس استفاده کنید این بستگی به خواست و تشخیص شما دارد. در انتخاب نوشیدنی، فصل را هم در نظر بگیرید اگر جشن نامزدیتان در فصل تابستان یا بهار است برای نوشیدنی میتوانید از اسموتی یا آب میوه های طبیعی و خنک استفاده کرده و اگر در زمستان جشنتان برگزار میشود از چایی یا نسکافه و شیر کاکائو و آب میوه برای پذیرایی میتوانید استفاده کنید.

جشن نامزدی یک جشن مختصر است نیاز نیست برای برگزاری آن خیلی تجملاتی رفتار کنید بهتر است از دو سه نوع میوه و شیرینی های خوشمزه برای پذیرایی استفاد کنیدجشن نامزدی

عکس های جشن نامزدی

گرفتن چند عکس از جشن نامزدی و لباستان خالی از لطف نیست و می تواند همیشه برای شما به یادگار بماند.

در عکس ها سعی کنید ژست های تصنعی و پیچیده را کنار بگذارید و ساده باشید.

سعی کنید در عکس هایتان نزدیکترین کسانتان حضور  داشته باشند.

هم عکس دو نفره بگیرید و هم عکسی با حضور مهمانان.

عکس لباس نامزدی

 

یک نظر

یک نظر

 1. ناشناس

  مهر ۲۲, ۱۳۹۶ at ۶:۲۹ ب.ظ

  سلام بر همه
  راستش مراسم نامزدی هم شده مثل جشن عروسی – بعد از بله برون – مراسم عقد محضری – بعد مراسم نامزدی – بعد حنابندون – بعد عروسی – سپس پا تختی – وشاید بازهم موردی باشه که من نمیدونم
  اما به نظر شما این همه مخارج لازم است .
  میگن یک شب است باید آبرومندانه برگزار بشه .
  اما می بینیم یک شب نیست .
  لطفا” این همه تشریفات و کم کنید تا خانواده ها در فشار مادی قرار نگیرند.
  تا آینده دوزوج عزیز با بدهکاری تلخ نشه .

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین ها

بالا